1939г. открылась начальная школа в аласе «Саhыл Уйалаах».
1962 г. – Ожулунская восьмилетняя школа.
1983г.- Ожулунская средняя школа.
1987г.-одна из первых школ в республике, где открылся класс- шестилеток.
1993г.- внедрение педагогических основ организации профильного обучения в школе.
1995г.-постановлением Совета Чурапчинского УУО был придан статус улусной экспериментальной площадки по теме: «Дифференциация по целям обучения и воспитания».
1997г.-школа стала Республиканской площадкой НИИ РС(Я), школой- лабораторией по теме: «Интеграция как основа развития школ Ожулунской средней школы Чурапчинского улуса и Черкехской средней школы Таттинского улуса» межулусная программа.
С 2000 по 2003 гг.– Федеральная экспериментальная площадка школа-лицей по теме: «Организационно- педагогические условия создания типа ОУ интегрирующего общее и профессионального образования». 
С 2006 г.- Дуальное образование школы и политехнического лицея по специальностям: «тракторист-машинист », «ювелир». 
С 2005 г. - республиканская экспериментальная площадка по теме: «Преемственность этнориторики в обучении»
2012 г. - ввод здания новой школы.
2013 г. - в соответствии с порядком присвоения статуса ОУ агротехнологического профиля РС(Я), утвержденным приказом МО РС(Я) о 23.08.2012 г. №01-16/4193, утвержденному перечню от 05.09.2013 г. №01-16/2459 МБОУ "Ожулунская СОШ" получила статус агрошколы.
2014 г. - 9 декабря школа успешно защитила перед Экспертной комиссией агропрофилированных ОУ РС(Я) деятельность агоршколы и принят в состав Союза агропрофилированных ОУ РС(Я).
RSS
 
Романов
Cемен Степанович 

Первый заведующий школы.
Советник юстиции I класса. 
1939-1941, 1942-1945 гг.
Антипин
Афанасий Андреевич

1941-1942 гг.

ОСКУОЛА ИСТОРИЯТЫН ОЛУКТАРА

1 ТYhYМЭХ
1939-1953 сылларга - начаалынай оскуола

Түөрт кылаастаах оскуоланы  салайбыт  сэбиэдиссэйдэр:

1939-41сс. - Романов (Елисеев) Семен  Степанович
1941-42 сс. - Антипин Афанасий  Андреевич
1942-45 сс. - Романов (Елисеев) Семен Степанович
1945-47 сс. - Дьячковскай Д. Н.
1947-48 сс. - Артемьев М.Н., Михайлов Н.И.
1948-50 сс. - Куличкина Дария Григорьевна.
1950-53 сс. - Спиридонов Григорий Федотович

Пионер баһаатайдар:
1939 с. - Абрамов Афанасий Николаевич
1940 с. - Барашкова Варвара Дмитриевна
1943 с. - Монастырев Алексей Данилович
1947 с. - Старостина Пелагея Михайловна 
1948 с. - Слепцова  Евдокия Григорьевна
1950-51с.- Саввина Александра Егоровна
1947 с. - Абрамов Роман Романович - пионер лааҕыра
1949 с. - Федоров Аполлон Афанасьевич - пионер лааҕыра

2 ТYhYМЭХ
1953-1962 сылларга - сэттэ кылаастаах оскуола

Директордар: 
1953-54 сс.-Ефимов Гаврил Дмитриевич
1954-55сс.- Старостин Петр Афанасьевич
1955-56 сс.-Оконешников Н.С.
1956-57 сс.-Кривошапкин Роман Христофорович
1957-63 сс.-Дьячковскай Павел Кузьмич

Үөрэх чааһын сэбиэдиссэйдэрэ:
1953-54 сс. -Старостин Петр Афанасьевич
1954-56 сс.  -Кулаковскай Аскольд  П.
1956-57 сс.  -Коркин Дмитрий Петрович
1957-60 сс.  -Николаева М.П.
1960-62 сс. -Федотов Иван Иванович
1962-70 сс. -Попов Ефрем Прокопьевич

Пионер баһаатайдара:
1959 с. -Ноева Ирина Ивановна
1960 с. -Михайлова Марфа Еремеевна
1961с. - Флегонтова Екатерина Прокопьевна

3 ТYhYМЭХ
1962-1983 сс.- аҕыс кылаастаах оскуола

Директордар:
1963-66 cc. Федотов Иван Иванович
1966-67 cc. Марков Еремей Афанасьевич
1967-70 cc. Ермолаев Никифор Николаевич
1970-73 cc. Ефимов Михаил Прокопьевич
1973-74 cc. Максимов В.А.
1974-83 cc. Иванов Владимир Петрович

Үөрэх чааһын сэбиэдиссэйдэрэ:
1962-70 cc. Попов Ефрем Прокопьевич
1970-71 cc. Кампеева Зинаида Иннокентьевна
1971-73 cc. Монастырева Екатерина Ивановна
1973-89 cc. Иванова Мария Михайловна

 Пионер баһаатайдара:
1964 с. – Смирников Е.Ф.
1966 с. – Ноева Екатерина.Николаевна
1968 с.– Яковлева Е.К.
1971 с. – Карпова Александра Семеновна
1973 с. - Кузьмина Аграфена Афанасьевна
1974 с. – Яковлева Татьяна Ивановна
1975 с. – Иванова Л.А.
1980 с. – Дуранова Аграфена Егоровна.

4 ТYhYМЭХ
1983 сылтан орто оскуолата

Директордар:
1983-1995 сс. - Егоров Захар Егорович
1995-1997 сс. - Федотов Гаврил Дмитриевич
1997-1999 сс. - Тобохов Семен Владимирович
1999-2002 сс. - Адамов Гаврил Иннокентьевич
2000-2002 сс. - Аржаков Афанасий Алексеевич
2002 с.            - Максимов Афанасий Петрович

Үөрэх чааһын сэбиэдиссэйдэрэ:
1973-1989 сс. - Иванова Мария Михайловна
1989-1990 сс. - Коркина Александра Петровна
1990- 2000 сс. - Абрамова Аграфена Гаврильевна
1994-1995 сс. - Антипина Марианна Прокопьевна
2000-2001 сс. - Федоров Афанасий Павлович
2001-2005 сс. - Климова Александра Дмитриевна
2005-2008 сс. –Неустроева Акулина Николаевна
2008-2009 сс. - Ноева Саргылана  Николаевна
2009 с.         - Климова Александра Дмитриевна

Кылааһы таһынан иитэр үлэни тэрийээччилэр: 
1983-1984 сс. - Никифорова Татьяна Гаврильевна
1984-1988 сс. - Таныкова Ульяна Семеновна
1988-1989 сс. - Коркина Александра Петровна
1989-1990 сс. - Максимова Надежда Егоровна
1991-1993 сс. - Копырина Варвара Ивановна
1993-1996 сс. - Старостин Александр Петрович
1996-1997 сс.- Никонова Полина Ивановна
1997-2000 сс. - Кривошапкина Надежда Николаевна
2000 с.-           - Абрамова Аграфена Гаврильевна

Пионер баһаатайдара уонна оҕо тэрилтэтин салайааччылара:
1985-1986 сс. - Сергеева Дария Григорьевна
1986-1988 сс. - Попова А.А.
1988 с.            - Петрова Мария Егоровна
1988-1989 сс. - Егорова Мираида Валерьевна
1989 с.            - Варламова Ньургустана  Алексеевна
1989-1990 сс. - Лазарева Екатерина Семеновна
1990-1991 сс. - Михайлова Н.И.
1991-1992 сс. - Старостин Александр Петрович
1994-1996 сс. - Седалищева Фаина Егоровна
1996-1997сс. - Егорова Александра Николаевна
1997-1999 сс. - Собакина Евдокия Валерьевна
1999-2000 сс. - Гоголева Саскылана Федоровна
2000-2010 сс. - Кривошапкина Надежда Николаевна 
2014 с.            - Винокурова Сардана Герасимовна

Экспериментальнай үлэни сүрүннээччилэр
2000-200  сс.   -Антипина Марианна Прокопьевна
200 -200   сс.   - Климова Александра Дмитриевна
2003-2004сс.   - Неустроева Акулина Николаевна
2004-2005 сс.    - Старостина Варвара Дмитриевна,
Демешина Яна Афанасьевна
2005-2008 сс.   - Климова Александра Дмитриевна
2008-2009 сс.  - Брызгалов Дьулустан  Степанович
2009-2011 сс.  - Саввина Лидия Петровна
2014с.              -  Федотов Гаврил Дмитриевич

Социальнай-психологическай сулууспа
1992-2000 сс. - Дьячковская Сусанна Терентьевна - психолог
1995-2002 сс. - Федотова Татьяна Егоровна - логопед.
2002-2003 сс. - Демешина Яна Афанасьевна - логопед.
2002-2004, 2012 сс. - Аржакова Луиза Алексеевна - психолог.
2004-2012 сс. - Кардашевская Надежда Анемподистовна - психолог
1998-2008 сс.  - Егорова Александра Николаевна – социальнай педагог  
2010 с.          - Кривошапкина Надежда Николаевна – социальнай педагог

   

КИЭН ТУТТАР ВЫПУСКНИКТАРБЫТ

  1. Дыдаев Дмитрий Герасимович – поэт, тылбаасчыт.
  2. Григорьева Варвара Афанасьевна - алмаас промышленноһын бэтэрээнэ, Саха АССР ыччатын үтүөлээх  наставнига.
  3. Дьячковская Христина Степановна-Саха АССР норуотун хаһаайыстыбатын үтүөлээх үлэһитэ.
  4. Егоров Василий Назарович-Тумарча – суруйааччы,
  5. Мордовская Елена Сергеевна, “РФ норуотун үөрэҕин туйгуна”, учуутал – методист, педагогическай үлэ бэтэрээнэ, Чурапчы орто оскуолатын Бочуоттаах учуутала
  6. Ефремова Мария Дмитриевна –Саха АССР үтүөлээх бырааһа.
  7. Далбаева Татьяна Константиновна-  РФ үтүөлээх учуутала, РФ үөрэҕириитин туйгуна, старшай учуутал, учууталлар учууталлара, СР үөрэҕириитин бочуоттаах бэтэрээнэ, Чурапчы улууһун, Хоптоҕо нэһилиэгин бочуоттаах гражданина.
  8. Егор Егорович  Сибиряков, үөһээ Дьааҥы уонна Эбээн – Бытантай оройуоннарын  бочуоттаах гражданина, Саха өрөспүүбүлүкэтин культуратын    үтүөлээх үлэһитэ, ССРС журналистарын союһун чилиэнэ.
  9. Капитонова Зоя Дмитриевна –Герой ийэ.
  10. Яковлев Николай Егорович- “ Бочуот Знага”, “Октябрьскай революция” орденнар кавалердара, СР Бочуоттаах механизатора.
  11. Мандарова (Аввакумова) Александра Николаевна- РФ норуотун үөрэҕириитин туйгуна.
  12. Никифорова Татьяна Гаврильевна-РФ норуотун үөрэҕириитин туйгуна.
  13. Сысолятин Геннадий Михайлович, философскай наука кандидата.
  14. Софронов Иван Иванович –СР Бочуоттаах тутааччыта.
  15. Поисеев Иннокентий Иннокентьевич,  экономическай наука доктора, СР наукаларын  үтүөлээх деятелэ, профессор.
  16. Никонова Елена Егоровна – Чурапчы улууһун норуотун маастар.
  17. Томтосова Наталья Никитична II - журналист,РФ  норуотун үөрэҕириитин  туйгуна, “Көмүс бөрүө” бириэмийэ лауреата.
  18. Карпов Егор Гаврильевич- географическай наука кандидата.
  19. Иванова Мария Михайловна- ССРС, РСФСР норуотун үөрэҕириитин туйгуна.
  20. Павлова (Давыдова) Августина Степановна, старшай учуутал, РСФСР үөрэҕириитин туйгуна, СР үөрэҕириигэ министерствотын бочуоттаах бэтэрээнэ, Таатта улууһа 100  сыллаах үбүлүөйүнэй бэлиэтин хаһаайката.
  21. Саввина Анастасия Васильевна – РФ үөрэҕириитин туйгуна.
  22. Артемьев Василий Афанасьевич - Саха Республикатын бочуоттаах тутааччыта.
  23. Поисеева Альбина Иннокентьевна, техническай наука кандидата,  Российскай Федерация нэһилиэннньэтин социальнай  харысхалга үтүөлээх, Саха республикатын норуотун  хаһаайыстыбатын үтүөлээх үлэһитэ, Саха республикатын 2-3-4 ыҥырыылаах Ил Түмэн народнай депутата, Одьулуун, Чурапчы улууһун бочуоттаах гражданина.
  24.  Петров Николай Николаевич – РФ казначействотын 2-с кылаастаах сүбэһитэ.
  25. Дьячковскай Дмитрий Петрович - милиция полковнига, РФ МВД Бочуоттаах үлэһитэ.
  26. Старостина Татьяна Петровна- РФ үөрэҕириитин туйгуна, “учууталлар учууталлара”, “Маҥнайгы учуутал” бэлиэлэр хаһаайкалара.
  27.  Спиридонов Петр Григорьевич- РФ Минтруд  Бочуоттаах үлэһитэ, «Гражданскай  килбиэн», РФ  ФМС бэлиэлэрин хаһаайына,  Федеральнай государственнай гражданской сулууспа 1 кылаастаах сүбэһитэ.
  28. Колесова Феодосия Гаврильевна
  29. Колесова Мария Львовна - СР норуотун маастара.
  30. Седалищев Петр Петрович – алмаас хостуур промышленность бэтэрээнэ, Улэ Албан аатын III истиэпэннээх орден кавалера.
  31. Дьячковская-Иванова Варвара  Петровна –РФ  бочуоттаах тутааччыта.
  32. Ефремов  Николай  Дмитриевич –СР сибээскэ үтүөлээх үлэһитэ, «Гражданскай килбиэн» бэлиэ, «Сахателеком» ААУо түөскэ анньыллар  «Хампаанньа сайдыытыгар тус кылаатын иһин»  бэлиэ хаһаайына, Кэбээйи улууһун  бочуоттаах гражданина.
  33. Колесова  Пелагея Семеновна – СР  култууратын  туйгуна, «Гражданскай килбиэн»  бэлиэ хаһаайката.
  34.  Степанов Иван Иванович – тракторист, Одьулуун нэһилиэгин Бочуоттаах олохтооҕо,Комсомол  Киин кэмитиэтин «Эдэр гвардеец» бэлиэнэн,  «үтүө  дьыала хамсааһын» бэлиэнэн, улуус  төрүттэммитэ 75 сыллаах үбүлүөйүнэн анал бэлиэ хаһаайына.
  35. Дьячковскай Василий Электронович-Саха Республикатын автомобильнай хаһаайыстыбатын Бочуоттаах үлэһитэ, «Гражданскай килбиэн» бэлиэ хаһаайына.
  36. Барашков Роман Степанович - СР тыа хаһаайыстыбатын үтүөлээх үлэһитэ.
  37. Старостин Василий Петрович - СР үтүөлээх бырааһа, РФ доруобуйа харыстабылын туйгуна.
  38. Неустроев Егор Николаевич - СР үтүөлээх юриһа, РФ прокуратуратын Бочуоттаах үлэһитэ.
  39. Окорокова Евдокия Егоровна - Саха Респуликатын муниципальнай сулууспатын туйгуна, Одьулуун нэһилиэгин бочуоттаах олохтооҕо.
  40. Абрамова (Григорьева) Аграфена Гаврильевна, Саха Республикатын үөрэҕириитин үтүөлээх үлэһитэ, ССРС үөрэҕириитин туйгуна.
  41. Диодоров Семен Дмитриевич, Россия идэлээх үөрэхтээһинин үтүөлээх маастара, Россия идэлээх үөрэхтээһинин туйгуна.
  42. Яковлев Семен Никитич Яковлев – хирург-быраас, СР доруобуйатын харыстабылын туйгуна.
  43. Дьячковскай Афанасий Петрович - СР тыатын хаһаайыстыбатын туйгуна, СР Бочуоттаах тутааччыта.
  44. Быганова Вера Ивановна, филологическай наука кандидата
  45. Авксентьев Василий Васильевич-милиция туйгуна, “За безупречную службу” III степеннээх мэтээлинэн наҕараадаламмыта.
  46. Старостина Татьяна Васильевна- СР үөрэҕириитин туйгуна, РФ уопсай үөрэхтээһинин Бочуоттаах үлэһитэ.
  47.  Манасытова Марианна Алексеевна, педагогическай наука кандидата.
  48. Дьячковскай Савва Иванович- буойун – интернационалист.
  49. Федотова Ольга Николаевна- юстиция подполковнига, “За отличие в службе” I уонна II степеннээх, “За доблесть в службе МВФ РФ”  бэлиэлэр хаһаайкалара.
  50. Михайлов Михаил Петрович- СР Государственнай бириэмийэтин лауреата, СР тыатын хаһаайыстыбатын үтүөлээх үлэһитэ.
  51. Старостин Петр Петрович- РФ үтүөлээх экономиһа, I рангалаах судаарыстыбаннай гражданскай сулууспа сүбэһитэ.
  52. Матвеев Иннокентий Константинович- РФ  казначействотын СР Управлениетын  Бочуотунай казначейа, РФ I кылаастаах сүбэһитэ.
  53. Ефимова Елизавета Михайловна – юстиция подполковнига, Россия ИДЬМ үбүлүөйүнэй мэтээлинэн наҕараадаламмыта.
  54. Софронов Семен Егорович- СР үтүөлээх тутааччыта, “370 лет Якутия с Россией” бэлиэ хаһаайына.
  55.  Николаева (Саввина) Евгения Николаевна, биологическай наука кандидата.
  56.  Ноев Дмитрий Дмитриевич, медицинскэй наука кандидата, рентгенолог-быраас.
  57. Максимова Анна Михайловна, наука кандидата
  58.  Неустроева Парасковья Васильевна - уһуйаан иитээччитэ, СР үөрэҕириитин туйгуна, методическай босуобуйалар ааптардара.
  59. Колесов Лев Иванович - модельер-художник.
  60.  Яковлева Мария Никитична - алын кылаас учуутала, “Саха  сирин эрэлэ” бэлиэ хаһаайына.
  61.  Саввин Петр Афанасьевич - ХИФУ идэни үрдэтэр институтун  дистанционнай  уонна ситимнээх үөрэтии салаатын начаалынньыга.
  62. Павлов Геннадий Николаевич- суол тутуутун инженера.
  63.  Прибылых (Парфенова) Аина Ивановна – Ем.Ярославскай аатынан хотугу норуоттар историйаларын уонна култуураларын түмэлин  филиала Е.Ярославскай дьиэ-түмэлин сэбиэдиссэйэ.
  64. Седалищев Ньургун Иванович – “Азия оҕолоро”   Аан дойдутааҕы спортивнай оонньуулар үрүҥ көмүс призера.
  65. Иванов Александр Вячеславович – “Азия о?олоро”   Аан дойдутааҕы спортивнай оонньуулар үрүҥ көмүс призера.
  66. Лаврова Уйгулаана Дмитриевна - 2012 с.  оскуоланы  үрүҥ көмүс мэтээлинэн бүтэрбитэ.
  67. Барашкова Елена Афанасьевна - 2014 с. оскуоланы кыһыл көмүс мэтээлинэн бүтэрбитэ.